Elmeri-päivät Espoossa

Pääsiäisen jälkeisellä viikolla Elmeri-päivät pidettiin Espoossa. Varsinaiset luennot pidettiin Helsingissä, mutta torstaina bussi toi koko porukan vierailulle Rinnekodin koululle. Koulussa porukat jaettiin kymmenen kymmenen hengen ryhmiin, jonka jälkeen kierreltiin luokissa. Opettajat esittelivät luokkaansa ja keskusteltiin ryhmästä ja opetuksen järjestämisestä. Sen jälkeen opettajat, avustajat ja rehtorit kokoontuivat omiin ryhmiinsä ja keskusteltiin verkostoitumisesta.

Elmeri-päivien koulutuksellisessa osuudessa käsiteltiin mm. selkokieltä ja selkomateriaaleja, psykologista arvioinnin merkitystä opetukselle, näköön liittyviä harjoitteitta ja apuvälineitä,

Haukkuneuvokset Hilma ja Ninni-Mimosa

Rinnekodin koulussa on kaksi haukkuneuvosta pehmentämässä ilmapiiriä.